Syndikalistiska Ungdomsförbundet Göteborg kommer fira första maj, arbetarrörelsens högtidsdag, med följande schema:

På valborg kommer vi med start kl. 20.00 hålla öppet Syndikalistiskt Forum: vi tänker spela musik, sälja fika och det nya numret av Direkt Aktion. Helt enkelt ett grymt kvällshäng inför Första maj. (Bokcaféet Syndikalistiskt Forum ligger på Övre Husargatan 27, nära Linnéplatsen)

Första Maj inleds med vår traditionsenliga revolutionära frukost, kl 11.00, på Masthuggstorget. Samtidigt kommer Svenska Spanienfrivilligas Vänner – en organisation SUF Gbg är medlem i – ha sin manifestation och under vilken bland annat en av våra medlemmar kommer hålla ett appelltal. Så medan man högtidlighåller de som kämpade mot fascismen i Spanska inbördeskriget, och minns arbetarrörelsens ärorika historia, kan man käka gratis frukost som SUF Göteborg tillhandahåller. Med andra ord en bra start på dagen.

Därefter är det dags för Göteborgs LS demonstration: samling Masthuggstorget, kl 12.30; avgång 13.00. SUF Göteborg går givetvis i demonstrationen i eget block. Håll utkik efter SUF-fanorna (svart fana med röd cirkel) eller den snygga banderollen vi målat till dagens ära. Detta år, 2013, är det dessutom 20 år sedan Syndikalistiska Ungdomsförbundet bildades i Uppsala 1993, och lika länge har SUF Göteborg varit en del av organisationen. Det är något att uppmärksamma. Efter demonstrationen är det samling i Bältesspännarparken: bland annat kommer en av våra medlemmar hålla tal och Internationalen sjungas.

Kommentarer1 kommentar to “Fira Första maj med SUF Göteborg!”

  • Henke said: May 1st, 2013 19:42

    Hej!

    Årets demonstration var underbar! Tack för att ni ordnade detta och vad mycket människor det var med. Fantastiskt! Samt vädret stod på vår sida också. Kunde inte bett om mer.

Lämna en kommentar